Saç Ekimi İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?

Saç Ekimi İçin En Uygun Mevsim

Çoğu insan saç ekimi için en uygun mevsim hangisidir merak eder. Saç Ekimi operasyonları için spesifik bir zaman dilimini net olarak söylemek zordur. Ama operasyon yapılacak mevsim şartları, saç bakımı ve saçın korunması için üzerinde durulmaktadır. Uzmanlar belirli mevsimleri saç ekimi operasyonları için daha çok tercih edebiliyor.

Saç ekiminde en uygun mevsimi seçerken işlemin yapıldığı yerden çok saç bakımını yapacağımız yerin mevsim şartları daha önem kazanmaktadır. Faruk Yılmaz saç ekim merkezi olarak saç ekimi için mevsimlerin avantaj ve dezavantaj durumlarını konuşacağız.

Yaz Mevsiminde Saç Ekimi

Yaz ayları tatil fırsatlarının daha fazla olması nedeniyle birçok kişi tarafından ideal olarak görülmektedir. Saç ekimi operasyon sonrasında bakım gerektiren bir süreçtir. Bu süreç tatil konforunuzu etkileyebilir.

Bazı kişiler yaz ayını saç ekimi için olumsuz görse de bu yapılamayacağı anlamına gelmez. Bu süreçte saç ekimi yaptırmak isteyenler için bazı önlemler alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Yaz Aylarında Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra Nelerden Kaçınmalıyım?

Yüksek sıcaklık durumlarında vücudumuz susuz kalabilir ya da tansiyonumuz yükselebilir, her iki durum da istenilen durumlar değildir. Aynı zamanda hastanın aşırı terlemesi de iyileşme sürecine etki edebilir. Yaz aylarında operasyon sonrası saç derisinin iyi korunamaması durumlarında iltihaplanmasına neden olabilir.

Başarılı bir operasyon sonrasında birkaç hafta saç derisi iyileşme sürecinde daha hassas olabilir. Bu süreçte ciltte lekeler ve yanıklar oluşma riski olabileceğinden dolayı güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Yine saç derisinin havayla temasını kesebileceğinden şapka ve eşarp kullanılması önerilmez. Bu nedenle güneşten korunmak için şemsiye tercih edilebilir. Ancak operasyon bölgelerine temastan kaçınılmalıdır.

Ayrıca tatil planlarınızın içinde yüzme aktiviteleri bol olan veya güneşe direkt maruz kalacak planlar yapıyorsanız operasyon planlarınızı tatil dönüşü yapmanız önerilir. Havuz suyundaki klor ve tuz iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Saç derisini havuz veya deniz suyuna temasından kaçınılmalıdır.

Yaz tatillerinde oluşan yoğunluk ve uçak biletlerindeki yüksek fiyatları da tatil planı yaparken dikkate almak önemlidir.

Yaz sonu, sonbahar başlangıcı gibi yüksek sıcak geçişlerinde saç dökülmelerinin yükseldiği, kış sonu ilkbahar başlangıçlarında da dökülmelerin daha azaldığı da görülmektedir.

Saç dökülmeleri hormonlara bağlı olarak da görülür ve yaz aylarında artış görülmesi oldukça normaldir. Bu durumlarda panik yapılmamalı, sürecin bir parçası olarak görülmelidir. Ama bu durumlarda gerektiği yerde tıbbi yardım da alabilirsiniz.

Sonbahar ve Kış Aylarındaki Dökülme Saç Ekimini Etkiler mi?

Saç Tedavisi fiyatı

Saç ekimi yaptırmak isteyen hastalar sonbaharın başlangıcı olan Eylül Ekim aylarına yoğunluk göstermektedir. Bu aylar saç ekimi için en yoğun  sezon olarak kabul edilebilir. Sıcakların düşmesi, havadaki bulutluluk yoğunluğunun artmasıyla güneş ışınlarının etkisini yitirmesi bu mevsimin tercih edilmesinde önemli etkenlerdir.

Saç Ekimi Sonrası Yağmur:

Yüksek nem iyileşme sürecini olumsuz etkileyip geciktirebilir. Havadaki kimyasal maddelerinde yağmur sularına karışması ihtimaline karşı yağmurda ıslanmaktan kaçınılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kışın Şapka:

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da şapka ve bere önerilmez. Saç derisini soğuktan korusa da saçın havayla temasını kestiği için terleme ve neme sebep olabilir ve ekim alanındaki düzgün iyileşmeyi etkileyebilir.

Bahar Saç Ekimini Etkiler mi?

Yazdan sonbahara geçişlerde saç dökülmesi artarken bahardan yaza geçişlerde saç dökülmesi azaldığı görülmektedir. Yılın bu zamanı güçlü güneş ışınlarına maruz kalınmadığı, havanın daha ılıman olduğu için saç ekimi operasyonları için mükemmel zamanlardan biridir.

Bahar mevsiminin en önemli avantajlarından biri soğuk iklimin saçın iyileşme sürecine olan etkisinden faydalanırken yüksek sıcakların riskine maruz kalmayacak olmamızdır.

Faruk Yılmaz Saç ekimi kliniğimizde yılın hangi döneminde saç ektirmeye karar verirseniz, operasyonda ekilen saç köklerinin başarılı şekilde korunması için gerekli olan önemi göstermekteyiz. Saç ekiminden sonraki birkaç hafta saç bakımına ve korunmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Operasyon mevsiminden daha çok ikamet ettiğiniz bölgenin mevsimini göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır.

Saç Tedavisi fiyatı Nedir?

Saç tedavisi fiyatları için saç yapınızı inceleyerek kullanılacak tekniklerin uzmanlarımız tarafından gerekli tetkikler sonrasında belirlenmesi ve tarafınıza daha sağlıklı bilgi verilebilmesi için online veya telefonla randevu alabilirsiniz.