AĞRISIZ SAÇ EKİMİ

ağrısız saç ekimi

Ağrısız saç ekimi saç ektirmek isteyen kişilerin aklına gelen ilk düşüncelerden birisidir. Saç dökülmesi günümüzde hem erkeklerin hem de kadınların doğrudan ortak problemi olarak ele alınmaktadır. Özellikle erken yaşlarda başlayan saç dökülmesi yaşandığında kişinin kendine olan güvenini azaltabilir. saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar için oldukça etkili bir çözüm yolu olan Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) gibi kesin saç ekim teknikleri vardır. Ayrıca, FUE saç ekiminde çeşitli teknik ve yöntemler vardır. Ancak iğne problemi yaşayan hastaların saç ekimi işlemlerine uzak durduğu bilinmektedir. Günümüzde iğnesiz saç ekimi teknikleri sayesinde saç ekimi operasyonu bu hastalar için de mümkün olabilmektedir.

Saç ekimi işlemleri genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılan bir operasyondur. Doğal olarak şu sorular akıllara gelmektedir:

Ağrısız Saç Ekimi Mümkün Mü? Saç Ekimi Ağrılı Bir Süreç Midir?

Sonuçta saç ekimi operasyonları cerrahi bir müdehale ile saçların toplanması ve ekilmesi işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bu müdahalelerin etkisi ne kadardır?

Tüm bu soruların cevaplarından önce saç ekiminin işlemlerinin aşamalarından bahsetmek gerekiyor

Saç Ekimi Aşamaları:

Saç ekimi esasta dört aşamadan oluşur.Bunlar:

  1. Lokal anestezi uygulanması (Saç ekiminin ağrı hissedeceğiniz tek ve en önemli noktası)
  2. Saçların toplanması
  3. Kanalların açılması (DHI yönteminde bu aşama bir sonraki aşama ile birleşik olarak yapılır)
  4. Saçların ekilmesi (Öncesinde yine lokal anestezi uygulanır)
sedasyon ile saç ekimi

Saç Ekiminde Lokal Anestezi

Bu aşama, ağrısız saç ekimi işleminin odak noktasıdır. Saç köklerinin toplanabilmesi, kıl çevresindeki çok ince deri ile birlikte mikro-motor yardımı yardımıyla kesilip ayrılması gerekmekte bu işlemin yapılması öncesinde anestezi uygulanmalıdır.

Anestezi uygulanan alan his kaybı yaşanacağı için ağrılar hissedilmez. Bu nedenle saç ekimi ağrısız bir işlemdir diyebiliriz.

Ağrı hissinin yaşanabileceği an anestezinin yapılma anıdır. Lokal anestezi uygulama sürecinin de ağrısız olması , ‘ağrısız’ saç ekimini  diye nitelendirebiliriz. Halen iğne ile yapılan anestezi kullanılmaya devam etmesine rağmen, bu tekniğin yarattığı ağrıyı ortadan kaldırmak için uygulaması yapılan yeni yöntemler de vardır. Bunlar:

#1

İğnesiz / Basınç ile lokal anestezi

İğneli anestezi işlemlerinde ağrı hissini azaltmak için geliştirilmiştir. Basınçla anestezik maddeyi deriye enjekte edebilen bir cihaz ile yapılır. Bu cihaz deriye temas ettirilir ve içindeki yüksek basınç ile akışkan anestezik maddeyi deri üzerine bırakır. Daha sonra iğne ile anestezi uygulanır.

Esasta bu ilk uygulanan anestezik madde, deriye homojen dağılmaz ve deri altına etki etmeyebilir. Sonrasında yapılacak iğneli anestezi uygulamasında yine acı hissedilebilir.

#2

Sedasyon ile lokal anestezi

Sedasyon aslında çocuklarda dahi uygulanan, medical anestezi alanındaki en gelişmiş ve önemli kolaylıklarından biri olarak tanımlayabiliriz. Sedasyon uygulaması, bireye damar yolu açılarak ağrı kesicinin (analjezik etken maddenin) uygun dozda vücuda aktarılmasını niteler. Böylece iğne veya diğer medical müdahalelerde olduğu gibi işlem esnasında herhangi bir acı hissedilmez. Bu uygulamada kişinin bilinci açık kalır fakat acıya hassasiyeti azalır.

Sedasyon uygulamasında uzman bir anestezi uzmanı bulunması önem taşır. Çünkü sedasyonun hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından, bireyin fiziksel yapısına ve değerlerine göre hesaplanır.

#3

Saçların Toplanması

Saçlar mikro-motor yardımıyla deriden silindirik kesiler ile ayrıştırılarak toplanır. Burada mikro motorun uç çapı minimum 0.6 mm ölçüsünde olur, bu hastanın saçlarının kalınlığına ve tekli veya çoklu greftler olmasınayla alakalıdır. 0.7 mm, 0.8 mm ve 1.00 mm’ye kadar punç adı verilen silindirik iğneler ile saçlar toplanır.

#4

Kanalların Açılması

Saçların ekilme işlemleri için toplanan saç köklerinin yerleştirilmesi için kanallar genelde metal slitler yada daha sonradan geliştirilen safir uçlar ile açılır. Safir uçlar daha pürüzsüz yapıdadır ve deride daha az tahribat yaratmaktadır. Kanal açma basamağı, operasyonun kalitesini belirleyen en önemli işlemlerdendir. Saç köklerinin ekileceği kanallar açılırken, açı ve saçların ekileceği yön çok önemlidir dikkatle belirlenmelidir. Bu sayede doğal görünümlü sağlıklı bir ekim gerçekleştirilebilir

DHI yönteminde kullanılan implanter ile kanal açmaya ihtiyaç duymadan saç kökleri yerleştirilebilir.

#5

Saçların Ekilmesi

Saçlar açılan kanallara yerleştirilir. Burada kanalların doğru yönde açılmış olması önemlidir. Eğer doğru kanal yönleri yoksa ekilen kökler doğal bir görünüme kavuşması zordur. Bu basamakta bir diğer kritik nokta ise açılan kanalların hangilerine tekli greftler hangilerine çoklu greftlerin ekileceğidir. Burdaa temel prensip ön sıralara tekli greftlerin ekilmesidir. Bu hassas işlemler sayesinde doğal görünüm ve gür saçlar daha kolay bir şekilde sağlanabilir

Ağrısız Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları ön muayene sonrasında belirlenir. Farklı ihtiyaç, saç yapısı ekilecek alana göre farklı fiyatlar oluştuğundan, ön muayenede uzman doktor kontrolünden geçtikten sonra saç ekimi fiyatı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, saç ekimi hizmetimiz ve Safir Perkutan Yöntemi ile saç ekimi hakkında detaylı bilgi almak için; numaralı telefonla uzmanlarımıza ulaşabilir, isterseniz iletişim formu aracılığıyla telefon numaranızı bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz