Basında Biz

“Saçların açıları ve yönleriyle, kişilerin işlem esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ve acı duymamalarıyla ilgili kendime has yöntemlerim var. Bu yöntemler sayesinde konforun ve doğallığın arttırılmasını, kişilerin saçlarını istedikleri yönde ve şekilde kullanabilmesini sağlayabiliyoruz.”

“ARTIK ACISIZ VE AĞRISIZ SAÇ EKİMİ MÜMKÜN OLABİLİYOR”

Faruk Bey, özellikle erkeklerin yaşadığı sorunlardan biri olan saç dökülmesine çözüm sunan çok sayıda merkez bulunuyor. Peki, insanlar saç ekimi konusunda neden faruk yılmaz hair clinic (este design)’ı tercih etmeliler?

Yaklaşık 20 yıldır saç ekimi alanında hizmet veriyorum ve 22 binin üzerinde hasta referansım bulunuyor. Ben de saç ektiren bir kişiyim. O koltuğa oturup yapılan işlemleri yaşayıp saçlarımın çıkmasını bekledikten sonra bu işlemi nasıl daha güzel bir hale getirebilirim ve daha doğal bir sonuç elde edebilirim diye çok fazla çalışmam oldu. Özellikle saçların açıları ve yönleriyle, kişilerin işlem esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ve acı duymamalarıyla ilgili kendime has yöntemlerim var. Bu yöntemler sayesinde konforun ve doğallığın arttırılmasını, kişilerin saçlarını istedikleri yönde ve şekilde kullanabilmesini sağlıyorum. Kendi geliştirdiğim yöntemlerle çalışmalarımı bir sanatkâr gibi kişilerin saç tasarımlarını da gözeterek yapıyorum. Önceden saç ektirenler saçlarının açıları ve yönleri çok iyi yapılmadığı için sadece geriye taramak zorunda kalıyorlar.

Çünkü saç ekiminde 90 derecelik eğimle işlemi yapmak daha kolaydır ve birçok merkez tarafından tercih edilir. Ancak uygulama sonrasında kişiler saçlarını öne veya yana tarayamıyor veya kısa kullanamıyor. Saç ekimi için faruk yılmaz hair clinic (este design)’ı tercih edenler saçlarını istedikleri gibi kullanabilirler. Ayrıca işlem sonrasında kişinin kendi saçlarıyla ekilen saçlar arasında hiçbir fark olmaz.

Faruk Yilmaz Hair Clinic (Este Desing)’de saç ektiren kişilerin saçlarını istediklerini gibi kullanabildiklerini belirttiniz. Peki, doğru bir saç ekimi işlemi nasıl olur?

Saç ekiminin doğru ve istenilen bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kişinin yaşına ve kafasındaki açıklığa, saçının kalitesine ve sayısına göre değişen bir saç çizgisi yapmak gerekiyor. Saç ekimi girişli çıkışlı bir şekilde ve milimetrik atışlarla yapılmalı. Saç ekiminde bir diğer önemli husus da açılar ve yönlerdir. Her insanın saçları 25-30 derecelik açıyla saç derisinden çıkar. İnsanlar daha sonra saçlarının yönünü kendi isteklerine göre değiştirebilirler. Saç ekiminde doğal saç forumunu sağlayan ve uygulaması çok daha zor olan 25-30 derecelik açıları kullanıyoruz. Tecrübeli ekibimizle bu zorluğun üstesinden geliyoruz ve uygulamayı kolay bir şekilde yapıyoruz.

Saç ekimi alanında 20 yıllık tecrübeniz olduğunu belirttiniz. Bu meslekle nasıl tanıştınız? Neden saç ekimi alanında hizmet vermeyi tercih ettiniz? 

İstanbul Bilim Üniversitesi Anestezi bölümü mezunuyum. Bundan 25 yıl önce saç dökülmesi şikayeti yaşıyordum. Saç ekimi için bir merkez arayışına girdim. O yıllarda saç ekimi Türkiye’de yeni yeni yapılıyordu ve bu hizmeti veren merkezler sınırlı sayıdaydı. Saç ektirmek için gittiğim merkezde bu işi yapanların da çok az olduğunu gözlemledim. Bunun üzerine “Bu işi yapabilir miyim?” diye düşündüm. Daha sonra bir saç ekimi ve estetik merkezinde işe başlayıp işin bütün inceliklerini öğrendim. Este World gibi farklı kurumlarda saç ekimi koordinatörü ve yönetici olarak görev aldım. Zaman içerisinde kendimi geliştirdim ve kendi merkezimi açtım. Bugüne kadar çok sayıda danışana hizmet verdim ve çok fazla kişiyi yetiştirdim. 22 yıl boyunca çeşitli merkezlerde edindiğim tecrübelerimi şu anda faruk yılmaz hair clinic (este design) çatısı altında danışanlarıma sunuyorum. Yurt içinin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere İtalya, Ispanya, Almanya ve İngiltere’den gelen çok sayıda kişiye saç ekimi hizmeti veriyorum.

Merkezinizde danışanlarınıza hizmet veren ekibinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Ben anestezi uzmanıyım. Merkezimizde ayrıca plastik cerrahi ve dermatoloji uzmanları da hizmet veriyor. Tüm işlemleri onların kontrolünde yapıyoruz.

Saçlar insanın ifadesinde büyük rol oynuyor. Bu açıdan kliniğinize gelen danışanlarınıza saç ekimi hizmeti verirken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? 

Öncelikle kişinin kafasındaki açıklığı daha sonra ise saç analizi yaparak saçların durumunu değerlendiriyoruz. Ardından nakil yapılabilecek saç kökü sayısının açıklığı kapatabilecek yeterlilikte olup olmadığına bakıyoruz. Saç kökü sayısı yetersiz olduğu durumlarda 6 ay sonra ikinci bir seans uyguluyoruz. Bunların yanı sıra mutlaka kişinin tahlillerini yaparak herhangi bir rahatsızlık geçirip geçirmediğine ve alerjisi olup olmadığına bakıyoruz. Ayrıca kişiyi herhangi bir cilt problemi ve vitamin eksikliği olup olmadığına dair muayeneden geçiriyoruz. Gerekli tedavilerin ardından kişinin saç ekimini gerçekleştiriyoruz.

Peki, saçı her dökülen ve kafasında açıklık olan herkes saç ekimi hizmetinden yararlanabilir mi?

Saçı dökülen herkese saç ekimi yapılamaz. Saç ekimi için öncelikle ense bölgesindeki saçların sağlıklı ve yeterli sayıda olması gerekiyor. Ensesindeki saçları sağlıklı ve yeterli sayıda olan herkese saç ekimi yapılabilir.

Saç ektirmek isteyenlerin büyük bir kısmı önceden çeşitli araştırmalar yapmakta ve işlem esnasında veya sonrasında herhangi bir acı hissedip hissetmeyeceklerini merak etmektedirler. Bu konuda okuyucularımızı bilgilendirmek adına neler söylersiniz? 

Dişçiye gittiğinizde hekim öncelikle iğneyle işlemin yapılacağı bölgeyi uyuşturur. Kişi iğne yapıldığında ufak bir acı hisseder. Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin korkulu rüyası da bu iğnelerdir. Daha önce saç ekimi yaptıran bir kişi olarak söyleyebilirim ki saç ekimi öncesinde yapılan iğneler nedeniyle kişi acı ve ağrı hissedebiliyor. Ancak son dönemde geliştirdiğim yöntemler sayesinde saç ekimi için faruk yılmaz hair clinic (este design)’ı tercih edenler işlem esnasında ve sonrasında acı veya ağrı hissetmiyor. Kısacası artık iğne dahil acısız ve ağrısız saç ekimi yaptırabiliyorsunuz.

Peki, faruk yılmaz hair clinic (este design)’de bir kişi nasıl ağrı ve acısız bir şekilde saç ektirebiliyor? Bunun için merkezinizde nasıl bir uygulama yapılıyor?

Avustralya’dan getirttiğimiz özel bir kremimiz var. Türkiye’de faruk yılmaz hair clinic (este design) dışında başka bir yerde bulunmayan bu kremin patenti bize ait. Saç ekimi öncesinde bu kremi sürüyoruz. Krem sayesinde bölge uyuşturuluyor ve kişi işlem esnasında iğne dahil hiçbir acı veya ağrı hissetmiyor. Artık saç ektirmek isteyen beylerin korkmasına gerek yok.

Saçlarımız stres veya mevsimsel nedenlerle dökülüyor. Ekilen saçın dökülme ihtimali nedir ve bu konuda ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Operasyon esnasında sadece açıklık olan yerleri kapatmakla ilgili bir işlem yapmıyoruz. Aynı zamanda kişinin mevcut saçlarını koruma amaçlı da bazı işlemler yapıyoruz.

Örneğin operasyon esnasında “büyüme faktörü” denilen bir yöntemle saç ekimi yapıyoruz. İşlemin ardından ise bazı tedavi yöntemleriyle mevcut saçların korunmasını ve dökülecek dahi olsalar bu sürenin 5-10 yıl gecikmesini sağlıyoruz. Yani kişinin sadece o anki sorununa yönelik bir işlemden ziyade geleceğini de düşünerek saç ekimi yapıyoruz.

Siz de saç ekimi hizmetinden yararlanmış bir kişisiniz. Peki, sizce erkekler neden saç ektirmeye yöneliyorlar?

Saç erkeklerin en büyük lüksüdür. Dolayısıyla saçları dökülen erkeklerin yüzde 70’i bunu zamanla psikolojik bir problem haline getiriyor. Erkeklerin kendilerine bakmaları için saç ekimi bir milat oluyor. Saçları yerine gelen erkekler psikolojilerini düzeltip spor ve diyet yaparak kendilerine bakmaya başlıyorlar. Saç ekimi sonrasında daha mutlu oluyorlar. Örneğin saç ekimi işleminden sonra merkezimize “Hayatımı kurtardınız” diye gelen çok sayıda danışanım var.

Saç ektirme konusunda çok endişelerim vardı ama bir şekilde karar verip araştırmaya başladım. Çevremdekilere sorarak Faruk Yılmaz ismini buldum. Kendisiyle görüşmeye gitmeden önce çok endişelerim vardı ama gerçekten de ben daha sormadan sorularıma cevap verdi ve rahatlattı. Operasyonu gerçekleştireli 8 ay ve şu an dökülen saçlarımı eski haline geldi. Özellikle saç uzama açısına çok dikkat ediyor ve dimdik saç çıkmıyor. Ben gayet memnunum hiç bir endişeniz olmadan kendisine ulaşabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla şu an Etilerde kendi kliniğinde hizmet veriyor.