KADINLARDA SAÇ EKİMİ

kadınlarda saç ekimi ve  saç dökülmesi

Kadınlarda Saç Ekimi yapılması erkeklere saç ekilmesi kadar yaygındır. Öte yandan erkeklerde daha çok görülse de kadınlarda da saç dökülmesi görebiliriz. Saç kadınların en doğal ve dikkat çekici aksesuarıdır. Bu nedenle saç dökülmesi kadınları psikolojik olarak daha fazla etkilemektedir.

Günümüzde gelişen teknikler sayesinde kadınlar için farklı saç ekim yöntemleri mevcuttur. Her şeyden önce normal yaşamlarını etkilememesi için tıraşsız saç ekimi kadınlar için tercih edilen seçeneklerden birisidir.

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Kadınlar estetik görünümü kaybetmemek için tıraşsız saç ekimi yöntemini sıklıkla tercih etmektedir. Örneği; tıraşsız saç ekimi başın komple tıraş edilmeden, sadece donör alanından ufak bir kısmın tıraş edilerek uygulanan bir işlemdir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan etkenler genel olarak erkeklerde de olduğu gibi Androgenetik Alopesidir (genetik). Buna ek olarak saça ısıl işlem uygulayarak yapılan işlemler de saç dökülmesine sebep olur. Benzer şekilde, hormonel değişimler, menopoz, gebelik, aşırı stres, ağır diyet uygulamaları, demir eksikliği gibi etkenler de kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerindendir.

kadınlara saç ekimi

Kadınlardaki Saç Dökülmesinin Sınıflandırılması

Kadınlarda saç dökülmesi “Ludwig Klasifikasyonu” adı verilen derecelendirme ile ölçülür.

Ludwig 1 Evresi
Ludwig 1 Evresi:

Bu evre hafif saç dökülmesi olarak kabul görür. Kadınlar bu dönemde saçın ön bölgesinde açılma göremediğinden saç dökülmesini genel olarak fark edemezler. Ancak saç dökülmesinin belirgin hale gelmesi, saçların merkezden ayrılmaya başladığında meydana gelir.

Ludwig 2 Evresi
Ludwig 2 Evresi

İkinci evre olarak adlandırılan bu evrede dökülen saçlar, normal saç dökülmesi olarak kabul edilir. Kadınlar saçlarındaki incelme, hacimde zayıflık ve dökülmenin etkisiyle zamanla genişleyen açıklığı gözlemleyebilir. Başka bir deyişle ikinci evrede kadınlar için en uygun seçenek saç ekim operasyonu olabilir.

Ludwig 3 Evresi
Ludwig 3 Evresi

Son evre olan Ludwig 3 evresinde saç dökülmeleri aşırı şekilde gerçekleşir. Saçlar, kafa derisi gözükecek kadar incelmiş durumdadır ve kel alanlar genişlemeye başlamıştır. Sonrasında saçların canlılığı aşırı derecede kaybolur ve incelme yoğun bir şekilde gerçekleşir.

Kadınlarda Oluşan Saç Dökülmelerinden Korunma Yöntemleri

Saç dökülmeleri için uygulanacak tedavi cerrahi olmak zorunda değildir. Her şeyden önce kişisel bakım ve beslenme sağlığına dikkat edilerek de saç dökülmesi önlenebilir. Kadınlardaki saç dökülmesi için uygulanacak tedavinin belirlenmesinde uzman doktor tarafından konulan teşhis ile mümkündür. Dolayısıyla kadınlar için aşağıdaki yöntemler de kullanılır. Ancak saç ekimi: Dökülmeye dirençli bölgeden (ense gibi) alınan saç köklerinin toplanıp ihtiyaç olan açık bölgeye transfer edilmesi işlemine denir. Kalıcı bir çözüm sağlayan saç ekimi kadınların tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

#1

PRP Saç Tedavisi:

PRP tedavisi saç ekimi gibi cerrahi olmayan, koruyucu ve onarıcı saç bakımı da diyebiliriz. Kısaca kişiden alınan bir miktar kan ile santrifüj yardımıyla ayrılan plazmanın vücuda enjekte edilmesiyle tedavi uygulanır.

#2

Saç Mezoterapisi:

Mezoterapi, farmakolojik ilaçların karışımlar halinde, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilmesi işlemidir. Sonuç olarak, saç dökülmesini yavaşlatmak ve saçları tekrar canlandırmak için de tercih edilen bir yöntemdir.

#3

Sağlıklı Beslenme:

Et, balık, yumurta, tam tahıllar gibi protein yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Aynı şekilde ıspanak, muz, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan biotin, magnezyum, çinko, selenyum ve A, E, C, B6 vitaminlerin alımı, saçlı deriyi besler. Dolayısıyla saçların güçlenmesine ve korunmasına yardımcı olacaktır.

kadınlarda alın daraltma

Kadınlarda Saç Ekimi İle Alın Daraltma Yapılır Mı?

Kadınlarda saç ekimi bir diğer tercih edilme sebebi de alın daraltma işlemidir. Alın bölgesi geniş olan kadınlar, yüzdeki doğal görünümü ve güzelliği elde etmek için bu yöntemi seçerler. Bu sebeple saç ekim işleminin doğal yönü ve açısının iyi belirlenmiş olması gerekir. Dolayısıyla kişide kalıcı bir saç ekim işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Kadınlarda Saç Ekimi Sonrası Boya Yapılır Mı?

Saç ekimi sonrasında saçlar uzayıp ekim sonrası süreç tamamlanmalıdır. Sonrasında kişi saçlarını dilediği gibi boyatabilir, şekil verebilir.