SAÇ EKİM SONRASI SÜREÇ

Saç Ekim Sonrası Süreç

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken birden çok madde vardır. Temizlikten beslenmeye birçok dikkat edilmesi gereken nokta bulundurabilen saç ekimi, özellikle ekim yapıldıktan sonraki yıl boyunca çok dikkat etmek gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Günlük Aktiviteler

#1

İşe geri dönme

Hasta, saç ekimi sonrası 5. gün işine geri dönebilir. Ağır işlerde çalışan insanlar, işlerine dönmek için daha uzun süre, 7-14 gün arasında beklemelidir.

#2

Güneşten kaçınma

Saç ekimi sonrası alınacak en önemli önlemlerden biri güneş ışığından kaçınmaktır. Saç ekimi operasyonundan sonra hasta; saç derisini 2 ay güneşten korumalıdır. Çok fazla doğrudan güneşe maruz kalma, ekim yapılan saç derisinin yüzeyine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda derin dokuları da etkileyebilir ve ciddi zararlara neden olabilir.

#3

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki

Cinsel ilişki kişinin terlemesine neden olabilir. Saç ekimi sonrası terlemeden de kaçınmak önemlidir. Özellikle ilk birkaç gün terlediğinizde greftleriniz yerinden çıkabilir.

#4

Öksürürken / hapşırırken dikkat etmek

Operasyondan sonra, başınızı dik tutmak, şiddetli öksürük ve hapşırık gibi ani hareketlerden kaçınmak önemlidir. Saç ekiminizden birkaç gün sonra öksürerek grefte zarar vermeniz olası değildir. Ancak yine de hapşırırken veya öksürürken dikkatli olmak gerekir.

#5

Yeni ekilmiş saçlara dokunmamak

İşlemden sonraki ilk on gün boyunca greftlere dokunmaktan kaçınmak en önemli maddelerden birisidir.

#6

Yüzme

Saç ekimi operasyonu sonrası 1 ay yüzmekten kaçınmalısınız. Bu süre, greftlere ve donör bölgeye iyileşme için vakit verir.

#7

Yoğun egzersizden kaçınma

Saç ekimi ameliyatı sonrası iki hafta boyunca yoğun egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Yürüyüş, yoga gibi hafif egzersizler, ameliyat sonrası dördüncü günden sonra yapılabilir. Bu egzersizlerden herhangi biri sırasında kanamada bir artış fark ederseniz, egzersizin yoğunluğunu azaltmalısınız.

#8

Sigara İçmek

Sigara içmek, iyileşme süresini uzattığı için ameliyattan bir hafta önce ve sonra sigarayı bırakmak sizin yararınızadır. Nikotin kan damarlarını sertleştirir ve daraltır. Bu hem iyileşmeyi geciktirir hem de yeni saç büyümesini olumsuz etkiler.

#9

Alkol Tüketimi

Hastalar saç ekimi operasyonundan önce ve sonra en az iki hafta alkollü içecek içmekten kaçınmalılar. Bu süre vücudunuzda varolan alkolü atmak ve kan basıncınızın normale döndürmek için yeterli olacaktır.

#10

Kafayı Eğmek

Hastalar 3 gün başını hızlı bir şekilde eğmemelidirler. Böylece greftlerin alıcı bölgesinden çıkmasına veya kanamasını engellerler. Bu aynı zamanda başarılı bir saç ekimi sonucu için önemli bir faktördür.

#11

Sauna/Solaryum

Saç ekimi ardından saunaya ve buhar banyolarına gitmenizi veya çok sıcak yerlerde kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu aktiviteler, terlemeyi artırabilir ve neredeyse egzersiz yapmak kadar zararlı olabilir. Saç ekiminden sonra 2 ay boyunca yoğun terlemeye neden oldukları için saunaya veya hamama girmekten kaçınmalısınız.

#12

Kaşımak

Kabukları soyabileceği ve iyileşme sürecini geciktirebileceği için bir ay boyunca saçınızı kaşınmaktan kaçınmak önemlidir. Saç derinizi tırnağınızla kaşımak yerine, o bölgeyi çok nazikçe ovalayabilirsiniz.

#13

Terleme

Saç ekiminden sonra ekilen greftlerin bir ay boyunca zarar görmemesi için hastalar aşırı terlemekten kaçınmalıdır. Hasta sıcak bir iklimde yaşıyorsa, işlemi takip eden ilk 2-3 hafta mümkün olduğunca kapalı alanda kalması önerilir.

#14

Şapka/kask kullanımı

İşlem ardından bir ay boyunca kask veya şapka takmaktan kaçınmalısınız. Saç ekimi operasyonu sonrası kask veya şapka takmak, yeni ekilen saç tellerinize zarar verebilir ve sonunda saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca kasklar, saç greftinin kafa derisinden düşmesine neden olan terlemeye de neden olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Uyku Pozisyonu

#1

Yüzüstü uyumak

Hastalar, saç ekimi sonrası ilk üç gece başlarını en az 45 derece yüksekte tutup, boyun yastığı kullanarak yüzüstü uyumalıdırlar. İlk birkaç gün boyunca yeni greftlerin kafa derinize sağlam bir şekilde tutunmasını engelleyebilecek herhangi bir şeyden kaçınmanız gerekir.

#2

Boyun yastığı kullanımı

Düzgün uyumak, hastaların doğru şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve saç greftlerinin sağlam kalmasını sağlar. Hastaların ilk üç gece başları en az 45 derece yüksekte, boyun yastığı kullanarak yüzüstü uyumaları gerekir.

#3

Çarşaf ve yastık kılıflarını değiştirmek

Saç ekimi operasyonu sonrası rahat bir uyku çekmek ve enfeksiyonu önlemek için temiz çarşaf ve yastık kılıflarınızın olması çok önemlidir. Çarşaflarınızda alerjen içermeyen deterjan kullandığınızdan emin olmalısInız, böylece iyileşirken kafa derisini tahriş etmemiş olursunuz.

#4

Ani hareketlerden kaçınmak

Hızlı bir şekilde başınızı çevirmek veya başınızı yatak başlığa çarpmak gibi hareketlerden muhakkak kaçınmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama

#1

Saç Ekimi Sonrası Özel şampuan kullanımı

İlk iki hafta size verdiğimiz operasyon sonrası özel şampuanu kullanmanız gerekmektedir. Şampuanlama yaparken greftlerinize nazikçe müdahale etmeyi unutmayın.

#2

Losyon Kullanımı

Daha hızlı bir iyileşme için losyonu hem verici hem de alıcı bölgelere uygulanabilir. Herhangi bir zarar görmemesi için losyonu ekilen greftlerle aynı yönde uyguladığınızdan emin olun.

#3

Saça hafifçe masaj yapmak

Operasyonunuzu takip eden 15. günden sonra, iyileşme sürecinden kalan kabuklanmaları atmak için saçınıza nazikçe masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Masaj yaparken bölgeyi birkaç hafta daha kaşımamaya dikkat edin.

#4

Operasyon sonrası saç yıkama talimatları

Saç ekimi operasyonundan 3 gün sonra saç yıkama işlemine başlamalı ve 10 gün boyunca günde bir kez talimatları takip etmelisiniz. 15 gün sonra tüm kabuklar atılırsa artık losyon kullanmak zorunda kalmazsanız.

#5

Saçı havluyla kurutmak

Operasyonunuzdan sonra bir ay boyunca saçınızı kurutmak için havlu kullanmamalısınız.

#6

Saç kurutma makinesi kullanımı

Saç kurutma makinesini de soğuk hava modunda ve başınızdan uzak bir mesafede kullanmalısınız.

#7

Saçı nazikçe yıkama

Verilen şampuanı kullanarak elleriniz arasında köpük oluşturun ve donor bölgenize ve alıcı bölgenize yumuşakca köpükleyerek saçınızı yıkayabilirsiniz.

#8

Saç bakım ürünleri kullanımı

Saç ekiminizden sonraki 3 ay boyunca jel ve saç kremi dahil sert saç bakım ürünlerini kullanmayın. Ameliyattan en az iki ila üç ay sonra saç jölesi ve sprey kullanmaya başlayabilirsiniz.

#9

Saçı nazikçe tarama

Operasyondan sonra 2 hafta saçınızı taramayın. Greftlere uzun süre tarakla dokunmaktan çekinmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Bakım

#1

Kafayı Çarpmamak

İlk iki ay kafaya çarpmak greft kaybına neden olabilir. Bu yüzden saç ekiminizden sonra başınızı hiçbir yere çarpmamaya dikkat edin.

#2

Finasteride kullanımı

Finasteride (Propecia) hem DHT seviyesini yaklaşık %70 azaltır hem de testosteron seviyesini % 9 arttırır. Bir saç ekimi operasyonu sonrası mevcut saçları korumak ve güçlendirmek için Finasteride (Propecia) kullanılması tavsiye edilir.

#3

Buz Kompresi

Saç ekiminden sonraki ilk ay, saç derinize ve saçınıza normalde olduğundan biraz daha fazla özen göstermeniz gerektirir. Kuaföre gitmek için en az bir ay beklemesi gerekmektedir. Saç derisinin tamamen iyileşmesini beklemek, maksimum saç büyüme sonuçlarını sağlayacaktır.

#4

Kuaför/Saç kesimi

Saç ekiminden 15 gün sonra saç kesimi yaptırabilirsiniz. Saçları kazıtmaktan uzak durmanız gerekir. Ekim işleminden 45 gün sonra kuaför hizmeti alabilirsiniz. En az 48 saat boyunca saçınıza su değdirmemeniz önemlidir.

#5

Tıraş Makinesi

İlk 4 ayın sonunda jilet kullanılabilir. Kafa derisi hala hassas olduğu için 0 numaralı kafa kullanılmalıdır. Makasla saç kesimine bir ay sonra izin verilir, ancak en az dört ay tıraş bıçağı kullanmamalısınız.

#6

Saç Boyası

Saç ekiminden sonra saç ne zaman boyanır? sorusu hastalar arasında yaygın bir sorudur. Saç ekimi sonrası saçları boyamak mümkünken yeni ekilen saç kökleri hassas olduğu için birkaç hafta beklemek önemlidir. Sert boyalar, iyileşme sırasında büyümelerine müdahale edebilir. Hastaların saçlarını boyamadan önce en az dört ila altı ay veya kafa derisi tamamen iyileşene kadar beklemeleri önerilir.

#7

Saç derisini nemlendirmek

Operasyondan dört gün sonra özellikle donör bölgede yanma hissi oluşabilir. Bu durumda nemlendirici losyonu günde üç veya dört kez donör bölgenize sürmeniz ve emilmesini beklemeniz önerilir.

#8

Kaşıntı ve kızarıklık

Kaşıntı bir iyileşme belirtisidir ve ameliyattan birkaç gün sonra hissetmek tamamen normaldir. Ekili alanı tırnaklarınızla çizmeyin veya kazımayın. Kaşıntı bir hafta devam edebilir.

#9

Makas ile saç kesimi

Makasla saç kesimine bir ay sonra izin verilir, ancak en az dört ay tıraş bıçağı kullanmamalısınız.

#10

Minoxidil kullanımı

Rogaine olarak da bilinen Minoxidil, saç ekimi operasyonundan sonra yeni saç büyümesini teşvik etmek için kafa derisine uygulanan topikal bir ilaçtır. Minoksidil saç büyüme döngüsünü güçlendirir ve saç dökülme döngüsünü geciktirir. Saç ekimi operasyonu sonrası uzmanlar tarafından düzenli olarak 1 yıl kullanılması tavsiye edilir. Başarılı bir saç ekimi için belirli ilaçları kullanmak, tatmin edici bir sonuç elde etmek için çok önemlidir.

#11

Morarma

Saç ekimi sonrası yüz şişmesi genellikle ameliyattan sonraki 2. ve 7. günler arasında ortaya çıkar. Postinflamatuar şişlik genellikle saçlı derinizin iyileşmesine ikincil bir reaksiyondur. Alında veya göz çevresinde şişliği en aza indirmek için greftlere değil, her saat 15 dakika kaşların üzerine buz torbası uygulayabilirsiniz. Şişlik, iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve genellikle 5-7 gün içinde kaybolur.

#12

Yanma Hissi

Saç ekimi sonrası ilk 2-4 gün, alıcı ve donör bölgelerde tolere edilebilecek yanma hissi olabilir.

#13

Saç Derisinde Uyuşma

Ekimden kısa bir süre sonra uyuşma hissi olabilir. Bu his üç hafta içinde normale döner ancak bazen 2 ila 6 hafta sürebilir. Operasyonunuzdan sonra iyileşmek ve tam his kazanmak biraz zaman alabilir. Bir süre sonra, duyusal sinirlerin yenilenmesiyle duyu eksikliği azalır ve ortadan kalkar.

Saç Ekimi Sonrası Uzama Evreleri

#1

Şok dökülme

Şok dökülme olarak bilinen saç ekimi sonrası saç dökülmesi oldukça yaygındır. Yeni ekilen saçların dökülmesi, saç ekimi operasyonunun normal bir sonraki etkisi olarak kabul edilir. Şok saç dökülmesi tamamen doğaldır ve ekilen köklerin yeniden büyümesini tetikler.

#2

Yeni saçların büyümesi

Ameliyatı takip eden ilk birkaç ay içinde hasta yeni saç büyümesi görecektir. Bu yeni büyüme döngüsü hastadan hastaya farklılık gösterme eğilimindedir, ancak işlemden yaklaşık üç ay sonra gözle görünür olacaktır.

#3

İstikrarlı saç uzaması

Hasta genellikle işlemden beş ila altı ay sonrasına kadar yeni saç büyümesi gözlemleyecektir. Üstelik bu aynı zamanda hastanın yeni ekilen saçların oldukça kalınlaştığını fark etmeye başlayacağı aşamadır. Hastalar bu aşamada saçlarında yoğun bir artış fark edeceklerdir.

#4

Daha sık saç görünümü

6 ila 10 ay arasında hasta etkileyici sonuçları fark edebilecektir.

#5

Saç yoğunluğunda artış

Ekim sonuçların doğal bir saç haline dönüşme evresidir.

#6

Saç ekimi sonuçları

12-18 ay içinde saç ekim operasyonunun kesin sonuçları görülür.