Sıkça Sorulan Sorular(SSS)

Sıkça sorulan soruları siz değerli hastalarımız için yapmış olduğumuz çalışma sonrası topladık ve alanında uzman doktorlarımız eşliğinde cevapladık

Saçım ilk günkü gibi olacak mı?

Saçların ilk günkü sıklığında olması gibi bir durum olmaz. Saç ekimi yöntemleriyle alınan saçlar belli bir alandaki boşluğu kapatmak için yapılır. Burada dikkat etmemiz gereken nokta saçın doğal görünümü ve boşluklar içine saç greftlerinin ekim sıklığı önem kazanmaktadır.

Sağlık Açısından Zararı Var mı?

Saç ekimi işlemlerinin sıkıntı yaşatacak hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Operasyonlarda saç kökleri uygun alanlardan alınarak açık bölgelere ekilmektedir.

Doğal Oluyor mu? Ekim olduğu Belli Oluyor mu?

Gelişen teknolojik ekim yöntemleri sayesinde ekilen saçların açıları ve yerleri diğer saçlara göre ayarlandığı için doğal görünümünde farklı olmamaktadır. Yeni teknolojilerle bu tip kaygılar geride kalmıştır.

Sürekli Bakım Gerektiriyor mu?

Ekim sonrası 2. Günde yıkama başlar. 30 gün süresince özel yıkama ve bakım yapılır. Sonrasında kişi kendi yıkama şekline geçebilir. Saç ekimi sonrasında uzun süreli özel bir bakım gerekmez.

Şişme ve Morarma Oluyor Mu?

Donör bölgeye uygulanan işlemlerden dolayı bazı hastalarda birkaç gün şişme görülebilmektedir. Ama basit tedbirlerle bunun önüne geçmek mümkündür.

Ekim Sonrası Spor Yapabilir miyim?

Kısa bir süre içinde yürüyüşe başlanabilir. 1-2 ay boyunca saç yapısına zarar verebilecek futbol fitness gibi sporlara ara verilmelidir.

Denize Ne Zaman Girebilirim? Ne zaman saçımı boyatabilirim?

2 aydan önce denize, havuza, hamama ve saunaya girilmesi önerilmemektedir.4-5 ay boyunca saç boyası kullanılmamalıdır.

Hasta Bayıltılarak mı yapılıyor?

Hayır. Saç ekiminde genel anestezi tercih edilmemektedir. Basınç ile veya sedasyon ile lokal anestezi ile saçlı deride operasyon yapılacak bölgeler bir süre için uyuşturulur.

İşlem Esnasında Ağrı Hissedilir mi?

Sedasyon uygulaması, bireye damar yolu açılarak ağrı kesicinin (analjezik etken maddenin) uygun dozda vücuda aktarılmasını niteler. Böylece iğne veya diğer medical müdahalelerde olduğu gibi işlem esnasında herhangi bir acı hissedilmez.

Ne kadar saç ektirmem gerekir?

Ne kadar saç ekilecek sorusuna kesin bir cevap vermek zordur. Saç ekimi uzmanları tarafından klinikte yapılacak bir muayeneden sonra saç yapınız ve ekim yapılanacak alanın genişliği analiz edilerek daha sağlıklı bir cevap verilebilir.

Saç dökülmesi ne sıklıkta görülür?

Saç dökülmeleri erkeklerde görülebildiği gibi kadınlarda da sık görülebilen bir sorundur. Erkeklerde bu oran daha fazladır. Erkeklerde 25 yaşlarında %25 ‘inde birazda olsa dökülmeye başlar. Bu oran 50 yaşlarında %50’lere kadar çıkmaktadır.

Stres saç dökülmesine neden olur mu?

Stres ve derin kaygılar yaygın saç dökülmelerinin nedenlerinden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres ortamından uzaklaşıldığında saçlar 1 yıl içinde yeniden çıkmaya başlar.

Lokal anestezi riskli bir işlem midir?

Hayır. Lokal anestezi risksiz ve güvenli bir işlemdir. Uzman ekipler tarafından kullanıldığında endişe edilecek bir durum yoktur. Son derece güvenli bir işlemdir.

Ne kadar süre antibiyotik içeren krem kullanmam gerekir?

Operasyon sonrasında 5 gün içinde donör alanınız iyileştiyse antibiyotik içeren kremleri kullanmaya devam etmeniz gerekmez.

Saç ekimi sonrasında ne kadar süre şapka kullanmalıyım?

Saç ekimi operasyonlarından sonra size verilen şapkayı 10 gün süreyle kullanmalısınız.

Saç ekimi sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Saç ekimi işlemi sonrasında ilişki konusunda kısıtlama getirilmez ama çok fazla efor harcanmaması önerilir.

Şişlik oluşursa ne yapmalıyım?

Şişlik görülmesi durumlarında endişelenmeyin. Her iki saatte bir 5-10 dakika buz tedavisi uygulayabilir, başınıza hafifçe masaj yapabilirsiniz. Şişlikler birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır.

Nakledilen saçlar döküldü, endişelenmeli miyim?

Ekilen saçlarınızın dökülmesi normaldir. Saçlar dökülse bile ekilen saç kökleri sağlamlığını korumaktadır. Saç ekiminin sabır isteyen bir süreçtir zamanla doğal görünümünü kazanacaktır.

Saç ekiminden sonra ne kadar süre dikkatli uyumam gerekir?

1-2 Haftalık bir süreyle dikkatli uyunmalıdır.

Saç ekimi sonrasında bandajımı ne zaman çıkarabilirim?

Saç ekimi işleminden 2 gün sonra başınızı yıkamadan önce bandaj çıkartılır ve sonrasında tekrar kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz .

Saç ekimi süreciyle ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.