PRP SAÇ TEDAVİSİ

Prp saç tedavisi nedir?

PRP saç tedavisi hastanın kendi kanının kullanıldığı, kolay uygulanan bir yöntemdir. Özel bir tüpte hastadan alınan küçük bir kan örneği 10 dakika santrifüje yerleştirilir. Cihaz içindeki tüp, plazmayı kırmızı kan hücrelerinden ayırmak için hızla döndürülür. Bu işlem sonucunda ayrılan özel bir plazma kısmı (trombosit açısından zengin plazma) daha sonrasında mikro iğnelerle saç derisine enjekte edilir.

2009 yılından günümüze geliştirilen PRP Saç tedavisi, ilk çıktığı zamanlara kıyasla çok daha gelişmiştir. PRP tedavisinde hastadan alınan kan kullanıldığı için herhangi bir bulaşıcı hastalık riski söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda alerji riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Yapılan işlemin sonrasında, kısa süre içerisinde saç köklerinde canlanma gözlenmekte. PRP Saç tedavisinin sonrasında saç dokusu üzerinde gelişmeler gözlenmeye başlar. Bunun yanında yıpranmış ve incelmiş saç folikülleri de onarılır. Böylece, saçlarınız eski sağlıklı ve canlı görünümünü geri kazanır.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Uygulanır?

prp-sac-tedavisi-nedir

PRP saç tedavisi işlemi tüm erkek ve kadınlar için uygun olan bir tedavi yöntemidir. Ancak genellikle kadınlar dış görünüşlerine daha çok dikkat ettikleri için PRP tedavisine daha çok ilgilidir. Saç dökülme problemleri hem erkek hem de kadınlar için oldukça sık görülen bir sorundur. Bölgesel saç dökülmesi ya da erkek tipi kellik problemleri her iki cinste de sık sık karşılaşılan durumlar haline gelmiştir.

Bahsettiğimiz bu problemler bir saç dökülmesiyle ilgili olduğu için PRP tedavisi ile önlemek mümkün olur. Trombosit açısından zengin plazmayı dökülme tedavisinde kullanmak dökülmeyi minimuma indirerek saç tellerini çok daha güçlendirecektir. PRP saç tedavisine öncesinde doktor hastanın şikayetlerini tam olarak dinler. Tetkikler ardından kişiye PRP tedavisi için karar verilirse ilk olarak kan alımı işlemi yapılır.

prp-sac-tedavisi-nasıl-yapılır
prp-sac-tedavisi-kimlere-yapılır

Kişiden alınan kan santrifüj edilir. Sonrasında saç tedavisinde kullanılmak üzere trombositi plazma elde edilmiş olur. Büyüme faktörlerini uyaran bu plazma dokunun yenilenmesini ve iyileşmesini sağlamada oldukça etkilidir. PRP tedavisine operasyona başlamadan önce saçın olduğu bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve işlemlere başlanır. Lokal anestezi ile PRP işlemi yapılacağından uygulama acısızdır.

Anestezi sonrasında bir süre bekledikten sonra trombosit açısından zengin olan plazma saç derisine enjekte edilir. Dikkatle yapılan enjeksiyon işlemleri tamamlanırken hastanın saçları dikkatli bir şekilde yıkanır. PRP tedavisi kişinin gündelik aktivitelerinin etkileyen bir tedavi olmadığı için operasyon sonrasında hasta kendi başına klinikten ayrılabilir. PRP, cerrahi bir işlem olmadığı için kişi ayağa kalkabilir ve gündelik işlerine geri dönebilir.

prp-sac-tedavisi-yöntemleri
PRP Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Kaç Seans Uygulanmalıdır?

PRP ile saç tedavisi yaklaşık 15 günde bir maksimum 30 dakikada uygulanır ve ortalama 3-4 ay sürer. Saç PRP işlemi uzun süreli etkinliği olan bir tedavi yöntemidir. Ama ömür boyu etkinliği süren bir yöntem değildir. Kişiden kişiye etkinliği değişmekle birlikte ortalama 1 yıl sürebilmektedir. Bu süreç aynı zamanda kişinin saç bakımı ve beslenmesine bağlı olarak artabilmektedir. Saç PRP uygulaması genetik saç dökülmesi yaşayan hastalarda daha sık kullanılması olasıdır. Bunlarla birlikte birer yıllık aralıklarla uygulanırsa olumlu etkileri artarak yükselecektir.

Yeni Saç Çıkarır Mı?

PRP tedavisinin saç çıkmasını sağlayan bir yöntem değildir. Yani saç olmayan bölgelerde saç çıktığını gözlemleyemeyiz. Saç ekim işlemlerinde herhangi bir yöntem saçsız olan bölgede saç çıkmasını sağlayamaz.

PRP tedavisi daha çok, saçın dökülmesi, zayıflaması ve daha zor uzaması gibi durumlarda tercih edilebilecek bir tedavi yöntemidir. Saç folikülünün canlılığını arttırmak, saçı güçlendirmek, büyümeye teşvik etmek ve dokunun onarılmasını sağlamak için çoğu uzman PRP yöntemine başvurulmaktadır.

Saç Ekimi mi, PRP mi?

Saç ekimi hızlı ve gözle görüşür sonuçlar verir. Ama ameliyatlı bir tedavidir ve bazı yaş ve saç grubu saç ekimi için uygun olmayabilir. Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğu için maliyetli ve zaman alan bir işlemdir. PRP tedavisi daha ucuzdur ve uzun zaman gerektirmeyen, basit, hızlı cerrahi olmayan bir alternatiftir. Ancak Saç PRP’si, saç ekimi işlemlerindeki gibi eksik olan saç bölgelerini doldurmaktan ziyade, mevcut saçları korumaya ve canlandırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir.

PRP Tedavisi Fiyatı Ne Kadar?

PRP saç tedavisinin ücreti, birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Özellikle uygulamanın yapılacağı klinik, yapılacak olan PRP tedavisinin çeşidi ve hastaya uygulanacak seans sayısı fiyatın azalmasına ya da artmasına sebep olan etkenlerdir. PRP tedavisi sadece saça değil vücudun birçok bölümüne uygulanan bir yöntemdir. Uygulanacak bölgelere göre fiyat değişiklik gösterebilir.

PRP fiyatları tek seans veya paket dahilindeki seanslardan etkilenir. Saç PRP tedavisi paket halinde alan kişiler ve tek seans alan kişilere kıyasla daha uygun bir fiyat öder. İnternet üzerinde kesin bir fiyat belirtilmesi sağlıklı olmaz. Bu nedenlerle işlemi yaptıracak olan kişilerin klinikler ile online yada telefon ile iletişime geçerek bilgi alması daha faydalı olacaktır.

prp-sac-tedavisi-saç-ekimi