SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi saç için gerekli olan vitamin, mineral ve aminoasit gibi karışımlarının saçlı deriye enjekte yolu ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saçta yerleşmesini sağlar. Bu sayede saç dökülmesi tedavi edilebileceği gibi incelmiş olan saçları kalınlaştırır, dökülmeleri durdurur ve saçın daha canlı ve parlak hale gelmesini sağlar.

Aslında mezoterapi uygulaması çeşitli hastalıkları iyileştirmek için uygulanan bir yöntemdi. Ayrıca cerrahi operasyona ihtiyaç duymayan ilaçlı bir tedavi yöntemi iken, saç dökülmesi alanında iyi sonuçlar verdiği kanıtlandıktan sonra saç mezoterapisi olarak da anılmaya başlanmıştır.

Saç Mezoterapisi Kimler İçin Uygundur?

Mezoterapi uygulaması aşağıdaki şikayetlerden bir ya da birkaçını yaşayan kişiler için yapılabilir.

  • Örneğin fazla saç dökülmesi yaşayan ancak cerrahi bir işlem yaptırmak istemeyen kişiler,
  • Saçları çok yavaş uzayan kişiler,
  • Bazı bölgelerde dengesiz saç hacmi eksikliği yaşayan kişiler,
  • Kafa derisinde aşırı sivilcelenme, sebore gibi problem yaşayan kişiler,
  • Saç ekimi öncesi ve sonrası saçların korunmasını isteyen kişiler,
  • Saçlarda parlaklık ve hacim kaybı yaşayan kişiler,
  • Saçlarında incelme, zayıflık fark eden kişiler,
  • Diyet sonucu hızlı bir şekilde saç kaybı yaşayan kişiler,
  • Gebelik sonrası oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyen kişiler,

Ve buna benzer sebepler ile saç problemi yaşayan kişiler saç mezoterapi tedavisine uygun görülürler.

saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Mikro enjeksiyonlar ile  saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral (kalsiyum, iyot, çinko, selenyum vs)  ve aminoasitlerin saçlı deriye doğrudan enjekte edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir. Yapılan tedavi sonrasında enjekte edilen bölgede kan dolaşımını hızlandırarak karışımın saç köklerine ulaştırılması amaçlanır.

En önemlisi deneyimli bir uzman gözetiminde uygulanan bu tedavi seanslar ile gerçekleşir. Genel olarak uygulanma şekli 4 ile 10 seanstır. Haftada bir yaklaşık 40 dakikalık seanslarla, 10 hafta gibi bir sürede güçlü saçlara kavuşulur. Bu nedenle saç mezoterapisi hem kadın tipi hem de erkek tipi saç dökülmesine uygundur. Dahası ve dahası saç ektirme noktasına gelmeden mevcut saç köklerinizi korumak ve güçlendirmek için uygun olan bir tedavidir.

Mezoterapi uygulaması ağrısız bir uygulama olmakla beraber kullanılan iğneler çok ufaktır ve neredeyse hissedilmez. Dolayısıyla günlük hayatınızda aksama yaşatmayan bu uygulama ile kısa süre içerisinde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanır?

Tedavinin tek seansında dahi saç köklerine fayda sağlaması mümkündür. Her tedavide olduğu gibi bu tedavideki seans süresi de kişiye, yaşadığı soruna, saç tipine ve cilt özelliğine göre değişiklik gösterir.

Saç dökülmesi yaşayan kişilere tedavi uygulanmaya başlandığında 4-10 seans kadar sürebilir. Ek olarak saç kökünün büyüme fazı tahminen 3-6 aylık dönemde gerçekleşir.

Sonuç olarak dökülme durdurulduğunda yılda 1 defa 3-6 seans aralığında bir tedaviye geçilerek saçlar koruma altına alınır.

Kimler İçin Uygun Değildir?

Kalp yetmezliği, diyabet, böbrek rahatsızlıkları, kanser hastaları ve kan pıhtılaşma problemi olanlarda mezoterapi uygulanmaz. Benzer şekilde felç geçirenlerde, gebelerde ve süt veren annelerde, ürtiker hastalarında ve kullanılacak olan ilaçlardan herhangi birine karşı alerjisi olanlarda mezoterapi uygulaması YAPILAMAZ.

Mezoterapisi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Tedavi sonrasında enjekte sebebiyle küçük yaralar oluşabilir. Sonrasında kısa sürede iyileşme görülür.

Su ve kozmetik şampuanlar tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşme sürecini de geciktirebilir. Kesinlikle ilk 3 gün saçlar yıkanmamalıdır.

Yine ilk 3 gün direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Enjeksiyon bölgeleri iyice kuruması için duş, sauna havuz gibi etkinliklerden ilk 12 saat kaçınılmalıdır.

Ek olarak alkol kullanımı, mezoterapi sürecini olumsuz yönde etkileyeceği için alkol alımı yapılmamalıdır.