VÜCUT KILLARINDAN SAÇ EKİMİ

Vücut kıllarından saç ekimi

Vücut kıllarından saç ekimi kararı vermek için cerrahlar bazı kriterleri göz önünde bulundurur:

Başın arka bölümünün saç ekiminde donör bölge olarak yetersiz kaldığı kişiler olabilir. Eğer vücudun başka bölgelerinden alınan kıllarla yeterli yoğunluğa ulaşılabileceği düşünülüyorsa Vücut Kılı yöntemi ile saç ekim tedavisi gerçekleştirilebilir.

Vücut kılı ile saç ekimine uygunluğu greftlerin alınması düşünülen bölgelerin doktor muayenesi ile belirlenir. Eğer bu bölgelerdeki kılların yoğunluğu iyi ise ekim yapılabilir. Ayrıca dokusu saç dokusuna yakın veya kaliteli ise cerrah vücut kılı saç ekimine onay verebilir.

Bu iki kriter aynı anda yok ise vücut kılı saç ekim yapılmaz.

Vücut Kılı Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Vücut kıllarından saç ekimi normal saç ekimi tekniği ile farklı bir prosedür değildir. Fue ya da Dhi yöntemi kullanılarak ekim işlemi yapılır. Alım yapılacak bölge vücutta belirlenerek lokal anestezi uygulaması ie alım gerçekleştirilir.

Ekim yapılması belirlenen yöntem ile alım ve ekim işlemi gerçekleştirilir. Dhi yöntemi kullanılmasına karar verildiğinde, ekim işlemi de Choi Implanter kalem ile gerçekleştirilir.

Döner olarak vücudun kullanılması normal donör bölgeye göre alımı daha kısa sürer. Ekim işlemi gerçekleştirilirken vücuttan alınan greftlerin, donör bölgeden Mikro fue ile alınmış greftlerin arasına dağıtılması önemlidir. Vücuttan alınan greftler diğer bölgelere göre farklı olduğu için tek bir alana ekilmesi doğal olmayan bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.

Vücut Kılı Saç Ekiminden Sonra Saçlarım Ne Zaman Uzar?

Klasik Fue saç ekiminde olduğu gibi vücut kullarından saç ekimde de nakledilen kıllar üç hafta kadar sürede uzamaya başlar. Şok dökülme yaşanması 3-4 hafta sonrasında gerçekleşir. Dolayısıyla ekilen saçların %90 kadarı dökülür. Sonrasında dökülen saçların yenileri 6.aydan itibaren yeniden çıkmaya başlar. 12 ay sonunda %80 oranında bir artık görülür. Sonuç olarak 18-24 ay sonunda istenilen doğal görüntü ortaya çıkar.

sakaldan saç ekimi

Saç Ekimi İçin Vücudun Hangi Alanlarından Greft Alınabilir?

Saç ekiminde genel olarak donör alan ense bölgesi seçilir. Ancak ekim yapılacak alan genişse ve ense greftleri yeterli gelmeyebilir. Doktorunuzun yönlendirmesiyle aşağıdaki bölgeler donör bölge olarak seçilebilir.

Sakal Bölümü: Göğüs bölgesine göre daha güçlü köklere sahip olan sakal bölgesi de sıklıkla tercih edilir. Bu bölgedeki kıllar saçların doğal yapısından daha serttir. Ancak yine de enseden sonra donör olarak kullanılır. Sakal köklerinin ömrü beş yıl kadar olsa da ve uzama performansı enseye göre daha düşük olsa da ekim yapılmak için alınabilir.

Göğüs Bölgesi: Yapıları ve toplanma kolaylığı sebebiyle sıklıkla tercih edilen bölgelerden birisi de göğüs bölgesidir. Ense bölgesinden alınan greftlerden farklı olarak göğüs bölgesindeki greflerde tek kıl teli bulunur. Ancak bu bölgeden alınan greftlerin uzama performansı diğerlerine göre daha azdır.

Bunların yanı sıra sırt, bacak ya da koyu renkli tüyleri barındıran bölgeler de donör alan olarak tercih edilebilir.