SAKAL EKİMİ

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi erkek bireylerin, sakal ve bıyık bölgelerindeki seyrek kılların olduğu ya da hiç kılın olmadığı alanlara, donör bölge olan başın arka kısmı yani ense kısmından alınan kökler ile ekim sağlama uygulamasıdır.

Faruk Yılmaz kliniğine başvuran kişiler genel olarak köselik problemi veya sakalların seyrek görünümünden şikayetçi olanlardır. Ayrıca günümüzde sakal ve bıyık erkekler için aksesuar niteliğindedir ve erkekler için önemli bir dış görünüş kriteridir.

Sakal ekimi işleminde hormon seviyesinin belli bir düzeye gelmiş olması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple 20-22 yaşlarından itibaren sakal ekimi yapılması daha uygun bir dönemdir.

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de sakalın doğal çıkış yönüne ve açısına göre ekim gerçekleştirilmelidir.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?

Sakal Ekimi yaptırmak için başvuran kişiler, köse diye tabir edilen yüzünde hiç sakal ve bıyık çıkmayan kişilerdir. Ayrıca sakal seyrekliği yaşayan ya da yara, yanık gibi izleri kapattırmak isteyen kişiler de sakal ekimine başvurur.

İşlem öncesinde mutlaka doktor muayenesinden geçilmesi gerekir. Her şeyden önce hormonal rahatsızlığın, kalp hastalığının ya da diyabet hastalığının olup olmadığı doktor kontrolüyle belirlenir. Herhangi bir sorun olmamasıyla ve donör bölgenin de yeterli olmasıyla operasyon başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Nakil yapılacak kişilerde esmer veya sarışın olması süreci hiçbir şekilde etkilemez.

Sakal Ekimi Kimlere Uygulanır?
Sakal Ekimi Avantajları

Sakal Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Özgüven eksikliği birçok kişide psikolojik sorunların oluşmasını tetikler. Sakal eksikliği yüzünden özgüveni kaybolan kişiler ekim işlemi yaptırdıktan sonra özgüven duygusunu geri kazanır. Aynaya baktığında kendini daha çok beğenir. Toplum içerisinde yüzünü saklama gereksinimi duymaz ve rahatça hareket eder. Daha masküler ve estetik yapıya sahip sakallar ile dilediği şekli verebileceği gibi dilediğince tıraş olabilir. Gelişen teknoloji ile sakal ekim sırasında çok fazla acı ve ağrı yaşanmaz. Sakalların yenilenmesi ve ekim yapılan bölgenin iyileşmesi süreci hızlıdır. Kısa süre içerisinde ekim yapılan sakal görünümüz normale döner.

Sakal ve bıyık ekim işleminden sonra artık istediğiniz sakal tipini seçip uygulama özgürlüğüne sahipsiniz.

Sakal Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de temel mantık aynıdır. Vücudun sakal ekimine uygun bölgesi belirlenerek alınan greftlerin, yüzdeki sorunlu alana nakledilmesidir. Yine saç ekim işlemi için uygulanan yöntemlerden biri olan Fue tekniği de sakal ekimi için kullanılabilir. Son derece konforlu bir şekilde, mikro Fue yöntemi ile kök alım işlemi yapılır. Safir uçlu bıçaklar kullanılarak kanallar açılarak Safir Fue sakal ekim işlemi gerçekleştirilir.

Safir Fue tekniği haricinde DHI yöntemi de sakal ekimi için uygulanan bir diğer yöntemdir. Donör bölgeden toplanan greftler, Choi Implanter kalemi ile ekim yapılması için belirlenen alana nakledilir. Her greft iki ya da üç saç köküne sahiptir. Standart olarak görülen prosedüre göre 1500 ile 2500 arası greft kullanılarak doğal bir görünüm sağlanabilir.

Sakal ve Bıyık Ekiminin Aşamaları

Konsültasyon aşamasında diğer tüm operasyonlarda olduğu gibi kişi doktor muayenesinden geçer. Muayene sırasında ilk olarak kişinin talebi doğrultusunda ekim yapılacak alanın  ihtiyacı tespit edilir. Bu doğrultuda donör bölgeden kaç adet greft alınacağı da değerlendirilmiş olur.

Operasyon aşamasına geçildiğinde ise belirlenen ekim yöntemine göre donör bölgeden greft alınır. Sonrasında belirlenen alana ekim işlemi gerçekleştirilir.

Ekim işlemi gerçekleştirilip kişi klinikten ayrılmadan önce kendisine dikkat edilmesi gerekenler iletilir. Sonrasında Ekim yapıldıktan bir sonraki gün pansuman ve PRP Tedavisi için kişi kliniğe davet edilir.

Saç ekim işleminde olduğu gibi sakal ekiminde de sonucu etkileyecek önemli aşamalar vardır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Bir hafta gibi kısa bir sürede sakal ekimi yaptıran kişi normal görünümüne kavuşabilir. Tabi bunun mümkün olabilmesi için uyulması gereken kurallar bazı vardır.

Sakal ve bıyık ekimini sonrasında endişelenilmemesi gereken bazı komplikasyonlar oluşmaktadır. Büyük bir yara izi kalmayacağı gibi hızlı bir iyileşme süreci olan sakal ekiminde ciltte kızarma, şişlik ve kuruluk gibi geçici belirtiler ortaya çıkar. Ancak birkaç gün içerisinde düzelme görülecektir.

Oluşacak semptomların en düşük seviyede tutulması için kişiye verilecek yönlendirmeler ile 2-3 gün sürerek sonra erer. Dolayısıyla ilaç kullanımı ve buz uygulaması ile mümkün kılınır. Saç ekiminden farklı olarak yüz daha hassas olduğu için bu semptomlar gayet normal olarak karşılanır.

Ekim yapılması iyi hissetmeye bağlıdır. Bu nedenle iyileşme süreci daha kısa sürse dahi ekim yaptıran kişiye önerimiz bir hafta istirahat etmesidir. Şişlik ve yaralar iyileştikten sonra normal yaşama tekrar adapte olunması daha kolay olacaktır.

Ekim yapılan köklerin ilk 1 ay sonrasında dökülmesi çok normal bir durumdur. %80leri bulabilen bu şok dökülme 3. Aydan itibaren yerini iyi yorumlar alınabilecek görünüme bırakacaktır. Sonuç olarak 6 ay sonrasında sakal ve bıyık beklenen sonuca varır. 12 ile 18 ay gibi bir sürede istenilen sonuç net bir şekilde görülür.

Sakal Ekimi Fiyatları 2024

Sakal ekimi fiyatları 2024 sakalın ekileceği miktara göre değişkenlik gösterebilir. Ekilecek kıl kökü ile fiyatlandırma doğru orantılıdır. Her şeyden önce ekilecek kıl kökü ne kadar az ise fiyatlandırma o kadar az olacaktır.

Operasyonu gerçekleştirecek merkezin, uzman ve ekibin deneyiminde fiyat etkilidir. Ancak unutulmamalıdır ki sakal ekimi fiyatından çok ekimden sonra sakalın doğal görünümü sonrasında yaşayacağınız mutluluk daha önemlidir.

İnternet üzerinden edinilen fiyat bilgileri doğruluğu yansıtmadığı gibi Sağlık Bakanlığı kuralları gereği bu bilgilerin yayınlanması yasal değildir.

Faruk Yılmaz Saç Ekim Merkezine ulaşarak doğru fiyat bilgisini alabilirsiniz. Sakal ekim fiyatları 2024 için hemen bize ulaşın.