Saç Ekim Sonrası Kullanılan İlaç ve Şampuanlar

Saç Ekim Sonrası Kullanılan İlaç ve Şampuanlar

Saç Ekim operasyonları sonrasında hastanın hekim talimatları doğrultusunda uyması gereken bir çok unsurlar vardır. Bu unsurların her biri saç ekiminden maksimum verimi alabilmek için kritik öneme sahiptir. Saç ekimi sonrası kullanılan ilaç ve şampuanlar da kritik öneme sahip bir hayli üzerinde durulması gereken unsurlardır. Özellikle operasyon alanının ameliyat sonrası daha hassas ve bakım ihtiyacının fazla olması kullanılan şampuan ve ilaçların hassasiyetinin önemini arttırmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Saç ekimi sonrası derinin hassaslaşan yapısı dış müdahalelere daha açık hale gelmekte doğru ilaç ve şampuan kullanımının önemini arttırmaktadır. Saç ekim sonrası ilaç ve şampuanları seçerken hekim görüşleri doğrultusunda yapmalıyız. Saç ekimi sonrası ilk 2 haftalık süreç içerisinde saç köklerine herhangi bir zarar gelmemesi adına kimyasal içeriğe sahip şampuanların kullanılmaması gerektiği, ilerleyen süreçte ise klasik günlük şampuanların kullanımına devam edeceği şeklindedir

Saç ekimi operasyonu sonrası kullanılan şampuanlar kapsamına dahil edilen ürünlerin taşıması gerektiği genel özellikleri şu şekilde sıralamak istersek;

Saç ekimi ameliyatı sonrasında şampuan kullanımı kapsamında bakılması gereken ilk özellik; şampuanın saç köklerinin, saç derisine tutunmasını kolaylaştıracak bir yapıya sahip olması gerektiğidir. Daha önceki konularda da ifade edildiği gibi ameliyat sonrası hayli hassaslaşan saç köklerinin, saç derisine tutunması amacıyla tetikleyici etkiye sahip bir ürünün kullanılması, operasyonun verim düzeyinin yükseltilmesine katkı sağlayacaktır.

Saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar kapsamında aranın ikinci özellik; şampuanın iyileştirme ve derinin nem düzeyini yükseltecek bir etkiye sahip olması gerektiğidir. Özellikle iyileşme ve bakım sürecinin kısaltılmasına yardımcı olmak için saç ekimi sonrası şampuan seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında; operasyon sonrasında yapılan her faaliyetin, operasyonun başarıya ulaşma noktasındaki düzeyini etkileyeceği net olarak görülür.

‘Saç ekiminden sonra hangi şampuan kullanılmalı ?‘ sorusu kapsamında aranan özelliklerle ilgili değinilmesi gereken son nokta; şampuanın, saç derisinde operasyon sonucu oluşabilecek mikroorganizmaları engelleyebilir özellikte olması gerektiğidir.

Sıralamaya bakıldığında, saç ekim operasyonu sonrası kullanılması gereken şampuana karar verme sürecinde birçok farklı açıdan değerlendirme yapılması ve bu değerlendirmelerin sonucunda, uzman hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda bir karar verilmesi gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Hangi İlaçlar Kullanılmalı?

Saç Ekim Sonrası Kullanılan İlaçlar

Saç eki operasyonu sonrasında kullanılacak ilaçların pek çok özelliğe sahip olması gerekmektedir. Peki, “Saç ekiminden sonra hangi ilaçlar kullanılmalı ?” Hekiminiz size aşağıdaki özelliğe sahip ilaçları kullanmanızı önerecektir:

  • Saçlarınızın daha çabuk ve kaliteli çıkmasını sağlayacak özelliğe sahip olmalıdır.
  • Tüylenmiş saçların canlanmasını sağlamalıdır.
  • Şok dökülme oranını azaltacak özelliğe sahip olmalıdır.
  • Saç ekimi sonrası elde edilecek görünümün daha iyi olmasını sağlayacak ve saç ekiminden daha iyi sonuç almanızı sağlayacak niteliklere sahip olmalıdır.
  • Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Normal Yıkama Yapılır?